Site Title

ZESPÓŁ SZKOLNO - PRZEDSZKOLNY

W WOLI RADŁOWSKIEJ

Nasz adres

Zespół Szkolno - Przedszkolny, Wola Radłowska, 33-133 Wał - Ruda

tel.14 6782038

mail zspwr@interia.plZespół regionalny Wolanie


Sukces Zespołu Ludowego WOLANIE

W dniu 7.06.2015r. podczas XXVI Przeglądu Dziecięcych Zespołów Folklorystycznych Regionu Krakowskiego KRAKOWIACZEK w Łoniowej, Zespół Ludowy WOLANIE zaprezentowały się w programie pod tytułem „OJ! BĘDZIE SIĘ DZIAŁO!” (w formie opracowanej artystycznie ). Wielkim sukcesem zarówno dla tańczącej młodzieży, Pani Kingi Biel – Dubiel ( choreograf ) oraz dla wszystkich osób zaangażowanych w pracę Zespołu, było zajęcie II miejsca na tym konkursie.
Zespół Ludowy, składający się z dwóch grup WOLAN ( grupy dziecięcej i grupy młodzieżowej ) zaprezentował w zimowej scenerii tańce z Regionu Krakowa Wschodniego. W spektaklu tym oprócz tańców i śpiewów, można było obejrzeć wspaniałą grę aktorską dzieci, ponieważ pomimo 32-stopniowego upału wręcz rewelacyjnie zagrali sceny lepienia bałwana, walki na śnieżki oraz pieczenie kiełbasek przy ognisku.
W imieniu Pani choreograf – Pani Kingi Biel – Dubiel, dziękujemy:
- Panu Grzegorzowi Gawełek – za Czarodziejską Kapelę,
- Pani Anecie Żurek – za rekwizyty i załatwienie wszelkich spraw organizacyjnych,
- Rodzicom Maluchów - za zaangażowanie w przygotowanie strojów, co zostało docenione przez komisje artystyczną.
Serdecznie gratulujemy WOLANOM tego wielkiego sukcesu.
ZŁOTY GRYF 2015

22 III Zespół Ludowy Wolanie wziął udział w VII Podkarpackim Przeglądzie Dziecięcych i Młodzieżowych Zespołów Tanecznych ZŁOTY GRYF 2015 w Dębicy. Zespół wystąpił w kategorii wiekowej 13-18 lat oraz zaprezentował się w programie tańców narodowych. Grupie tanecznej towarzyszyła kapela ćwicząca wspólnie z zespołem dopiero od trzech tygodni pod kierunkiem pana Grzegorza Gawełka. Tancerze wystąpili na profesjonalnej, pełnowymiarowej scenie przy pełnym oświetleniu scenicznym. Wolanie uzyskali wyróżnienie, czego im serdecznie gratulujemy i trzymamy kciuki za dalsze sukcesy! Obecnie zespół przygotowuje się do VIII Małopolskiego Przeglądu Zespołów Folklorystycznych SMOK 2015 w Krakowie, który odbędzie się już w tym miesiącu.

Karolina Kosiarska Kinga Biel – Dubiel
Zdjęcia pochodzą ze strony: http://www.gminaradlow.pl/Występ zespołu

Zespół ludowy Wolanie pod kierunkiem pani Kingi Biel – Dubiel miał okazję zaprezentowania swoich umiejetności w czasie gali rozdania nagród XII edycji Ogólnopolskiego Konkursu Poetycko – Plastycznego Błogosławiona Karolino, świeć nam przykładem. Zespół zatańczył poloneza, kujawiaka z oberkiem, który poprzedzony został krakowiakiem w wykonaniu kapeli w nowym składzie pod kierunkiem pana Grzegorza Gawełka. Na zakończenie Wolanie zaprezentowali się w suicie tańców żywieckich. Aktualnie zespół przygotowuje się do VII Podkarpackiego Przeglądu Dziecięcych i Młodzieżowych Zespołów Tanecznych Złoty Gryf 2015, który odbędzie się w dniach 21 – 22 III w Miejskim Ośrodku Kultury w Dębicy.

Karolina Kosiarska


Zdjęcia pochodzą z fotorelacji pana Zbigniewa Marcinkowskiego z gali rozdania nagród.


Grudniowe kolędowanie

W czasie jasełek szkolnych zespół ludowy ‘Wolanie’, wcielił się w grupę kolędniczą przybywającą pod strzechę ubogiej stajenki by tańcem i radosnym śpiewem złożyć pokłon narodzonemu Jezusowi. Wśród kolędników nie zabrakło dziada, turonia czy gwiazd betlejemskich. Dostojnym polonezem uczniowie rozpoczęli radosne kolędowanie, by zakończyć je żywcem oraz kujawiakiem z oberkiem. Barwne kolory chust, gorsetów oraz spódnic, jak i pawich piór w czapkach wirowały wśród dźwięku akordeonu, skrzypiec oraz kontrabasu. Radość płynąca z występu emanowała zaciekawieniem, uśmiechem i podziwem dla młodych artystów.Z pierwszym dzwonkiem rozpoczęły się kolejne próby Zespołu regionalnego Wolanie po wakacyjnej przerwie oraz wspaniałej przygodzie, jaką był wyjazd na festiwal na Węgrzech. Grupa pracuje pod czujnym okiem pani Kingi Biel – Dubiel tańczące w ZPiT Świerczkowiacy. Pasją do tańca oraz zamiłowaniem do kultywowania tradycji choreograf zespołu zaraża swoich uczniów. W tym roku na tańce uczęszczają dwie grupy. Grupa starsza składa się z 16 osób, zaś młodsza z 21. Budujące jest zainteresowanie dzieci tą formą spędzania wolnego czasu. Najmłodszy z uczestników ma, bowiem 4 lat, zaś najstarsza uczennica lat 14. Łączy ich zamiłowanie do tańca, chęć krzewienia kultury własnego regionu oraz przyjaźń.

Karolina Kosiarska

Grupa młodsza

Grupa starsza

Taniec to pasja dająca radość życia Zawsze w cieniu, niewidoczna dla publiczności ukradkiem daje wskazówki. Na zajęciach wymaga zdyscyplinowania, jednakże sympatią zalewa swoich podopiecznych. Słodka, ostra i pikantna.

Kim jest choreograf zespołu ludowego Wolanie?

Pani Kinga Biel – Dubiel tańczy w ZPiT Świerczkowiacy od 1986 roku, a jej przygoda z tańcem rozpoczęła się w I klasie szkoły podstawowej, gdy zaczęła uczęszczać do Dziecięcego Studia Artystycznego. - Zawsze kochałam taniec i śpiew. Na mojej drodze spotkałam kilkoro wybitnych pasjonatów kultury ludowej, którym udało się zarazić mnie tą pasją do folkloru! Jednak nigdy nie sadziłam, że moja pasja stanie sie moim drugim zawodem. Z wykształcenia jestem magistrem ekonomi i w tym zawodzie pracuje. W 2000 roku pani choreograf namówiła mnie na rozpoczęcie choreografii na Uniwersytecie Rzeszowskim. Dzięki pani Wiesławie Hazuce rozpoczęłam naukę - początkowo pozostali studenci patrzyli na mnie ze zdziwieniem, gdyż wszyscy mieli za sobą wykształcenie muzyczne. Na studiach nauczyłam sie aranżacji, zasad kompozycji, kształcenia głosu, podstaw anatomii, historii tańca, pedagogiki a przede wszystkim etnografii, tańca klasycznego, tańców narodowych i regionalnych. Po dwu i półrocznej nauce podeszłam do egzaminu państwowego, który zdałam przed liczną komisja. Wtedy rozpoczęłam prace, jako choreograf w szkole podstawowej nr 15 w Tarnowie, w szkole podstawowej w Błoniu, w Czchowie w Zespole MALI CZCHOWIANIE oraz w Okocimiu w Zespole Ludowym OKOCIMIANIE działającym przy Stowarzyszeniu Miłośników Ziemi Okocimskiej. Prowadziłam również warsztaty tańca ludowego w Zespole MAŁE ŁĄCKO oraz w Zespole MALI IWKOWIANIE. W roku 2007 uczestniczyłam w warsztatach dla choreografów LIMANOWSKA SŁAZA z zakresu krakowiaków wschodnich – z uśmiechem na ustach opowiada pani Kinga. Cieszymy się, że pani Kinga Biel – Dubiel dzieli się radością, pasją i zamiłowaniem do tańca z naszymi Wolanami. Jest sercem zespołu, żywiołem, który motywuje do kreatywności i poszukiwania wciąż nowych pomysłów.