Site Title

ZESPÓŁ SZKOLNO - PRZEDSZKOLNY

W WOLI RADŁOWSKIEJ

Nasz adres

Zespół Szkolno - Przedszkolny, Wola Radłowska, 33-133 Wał - Ruda

tel.14 6782038

mail zspwr@interia.plProjekt FAIR TRADE(Sprawiedliwy Handel)
Opiekun: Anna Klich


W roku szkolnym 2014/2015 nasze gimnazjum przystąpiło do projektu pod patronatem Koalicji Sprawiedliwego Handlu „Sprawiedliwi, aktywni, świadomi, budowa postaw dla kampanii – szkoły przyjazne dla Sprawiedliwego Handlu ”. Od października 2014 do czerwca 2016, na terenie szkoły prowadzone będą liczne akcje informacyjne na temat Sprawiedliwego Handlu. Nasza szkoła na zakończenie działań projektowych może ubiegać się o zdobycie certyfikatu „Szkoła przyjazna dla Sprawiedliwego Handlu”. W czasie trwania projektu uczniowie wezmą udział w warsztatach prowadzonych przez ekspertów zajmujących się Sprawiedliwy Handlem. Dowiedzą się między innymi, że jako świadomi konsumenci mogą wykorzystać swoją siłę ekonomiczną, wybierając produkty ze S H, które wytworzone zostały z poszanowaniem zasad etycznych ich zaletą jest wysoka jakość, a także w trosce o konsumenta i środowisko w trakcie uprawy produktów Sprawiedliwego Handlu wyklucza się stosowanie szkodliwych chemikaliów oraz modyfikacji genetycznej!
Wszyscy dziś mamy łatwy dostęp do różnych egzotycznych produktów spożywczych, bawełny i wyrobów rzemieślniczych z krajów Południa. Zachwycamy się ich smakiem i aromatem , misternym wykonaniem, itp. Zwykle nie myślimy jednak o tym, że nasze decyzje podejmowane podczas zakupów, mają wpływ na życie innych ludzi i środowisko naturalne. Na ogół nie zdajemy sobie sprawy, że ludzie, dzięki którym możemy się cieszyć smakiem kawy, bananów, herbaty, czy czekolady, pracują za stawki, które nie wystarczają nawet na wyżywienie, bez ubezpieczenia i gwarancji zatrudnienia, bywa, że cena jaką uzyskają za produkty, nie pokrywa nawet kosztów ich wytworzenia . Bieda nie pozwala rodzicom na posłanie dzieci do szkoły i w ten sposób, następne pokolenia żyją bez wykształcenia i perspektywy na odmianę losu. Koncepcją Sprawiedliwego Handlu jest przekonanie , że my wszyscy przez swoje decyzje konsumenckie, wybierając produkty pochodzące od drobnych producentów z krajów Południa, które wytworzono i wprowadzono na rynek na godziwych warunkach, możemy wspierać ludzi, a jednocześnie zaspokajać własne potrzeby konsumenckie. Standardy systemu FAIR TRADE(Sprawiedliwy Handel)
1. Zapłata ceny gwarantującej pokrycie kosztów produkcji.
2. Wypłata dodatkowej premii na rzecz społeczności lokalnej.
3. Wypłata zaliczki na uzgodnione kontrakty.
4. Zakaz pracy niewolniczej, pracy dzieci, równouprawnienie płci.
5. Ochrona środowiska i zrównoważony rozwój.
Oferta produktów Fair Trade w Polsce stale się poszerza, najczęściej spotkać możemy: kawę, herbatę, cukier trzcinowy, kakao i czekoladę, a także ryż, owoce suszone, oraz wyroby z bawełny, kosmetyki i rękodzieło.