Site Title

ZESPÓŁ SZKOLNO - PRZEDSZKOLNY

W WOLI RADŁOWSKIEJ

Nasz adres

Zespół Szkolno - Przedszkolny, Wola Radłowska, 33-133 Wał - Ruda

tel.14 6782038

mail: zspwr@interia.plNasza szkolna videoteka


PODRĘCZNIKI na rok szkolny 2017 / 2018

Dyrektor Zespołu Szkolno - Przedszkolnego w Woli Radłowskiej informuje, że wszyscy uczniowie zarówno szkoły podstawowej jak i gimnazjum otrzymają bezpłatne podręczniki i zeszyty ćwiczeń zakupione przez naszą szkołę.

Wybór katechizmu natomiast zostanie uzgodniony z nauczycielem religii na początku września 2017 r.


Kolejna edycja Insta.ling za nami!

Od lutego 2017 do uczniów klasy 5 i 6, którzy dzielnie utrwalali ortografię z języka polskiego i słownictwo z języka angielskiego, dołączyli uczniowie klasy 4. Była to już VIII edycja, a uczniowie z naszej szkoły mogli korzystać z aplikacji po raz czwarty. Gratulujemy zaangażowania oraz systematyczności i… zapraszamy po wakacjach a dla chętnych nawet w wakacje można odwiedzić stronę:

https://instaling.pl
Czym jest Program Insta.Ling dla Szkół?


Insta.Ling jest stroną WWW. do nauki słówek języków obcych oraz ortografii języka polskiego. Nauczyciele języka polskiego i angielskiego przydzielają słówka z przerabianego w szkole materiału, a uczniowie razem z Insta.Ling powtarzają je w domu. Aplikacja insta.ling pozwala uczniom systematycznie i bez zbędnego wysiłku zdobywać nową wiedzę. Jej podstawowym założeniem jest skłonienie uczniów do krótkiej, kilku- bądź kilkunastominutowej, ale systematycznej codziennej pracy. Takie podejście zapewnia maksimum efektu przy minimalnym nakładzie czasu i pracy, a dzięki formie quizu nauka staje się przyjemnością.

Koordynator programu: p. A. Chmura, p. M. JabłoniecPrezentacje przygotowane przez naszych uczniów:

Prezentacja nr 1


Prezentacja nr 2


Prezentacja nr 3WebQuest - projekt z języka angielskiego dla klasy III gimnazjum
WebQuest - atrakcje LondynuKoordynator projektu: p. Monika Jabłoniec


Projekt przyrodniczy - Ekologiczne domki dla owadów

Uczniowie klasy IV przystąpili do przygotowania projektu przyrodniczego związanego z wykonaniem ekologicznych domków dla owadów. Każdy z uczniów otrzymał instrukcję wykonania domku jednak mógł on także wykonać domek według własnej pomysłowości. Do wykonania domku dla owadów uczniowie potrzebowali opakowania po sokach o pojemności 2l, puste butelki plastikowe po napojach o pojemności 2l, nożyczki, drut, sznurek, patyki, trociny, gałęzie, szyszki, korę drzew oraz słomę.
W czasie lekcji przyrody dzieci poznały świat istot żywych ze zwróceniem uwagi na organizmy przystosowane do życia w wodzie oraz na lądzie. Uczniowie na podstawie lasu poznali warunki życia w środowisku lądowym. Podczas omawiania warstw lasu dzieci razem z nauczycielem zwróciły uwagę na różnorodność roślin także na łące. W związku z porą roku oraz zmianami zachodzącymi w przyrodzie uczniowie przypomnieli sobie mieszkańców pól i łąk, a wśród nich uwagę dzieci zwróciły owady. W czasie bieżącego roku szkolnego uczniowie podejmowali różnorodne inicjatywy pozwalające na poznanie środowiska naturalnego oraz bogactwa przyrody. Jedną z nich było wykonanie ekologicznych domków dla owadów. Przed przystąpieniem do realizacji przedsięwzięcia uczniom przybliżony został problem spadku różnorodności gatunkowej owadów. Nawet lokalnie działające domki dla owadów w znacznym stopniu przyczyniają się do ochrony bioróżnorodności dając przy okazji możliwość prowadzenia ciekawych obserwacji.
Uczniowie przygotowali domki wraz z rodzicami w domach. Następnie zaprezentowali je swoim kolego i koleżankom z klasy. Celem podjętego przedsięwzięcia było kształtowanie postaw badawczych wobec procesów i zjawisk zachodzących w przyrodzie, pogłębianie wiedzy przyrodniczo – ekologicznej oraz zapewnienie warunków do rozwoju wielu gatunkom owadów.

Koordynator projektu: p. Karolina Masło


VINCENTIANA 2017

W dniach 29.04-01.05.2017r. zespół Stowarzyszenie Młodych Kelnerów w składzie: Dagmara Kot, Kamila Pajdo, Przemysław Czader, Bartosz Czader, Karol Gawełek, Jakub Gawełek i Iwona Nasiadka wraz z opiekunem P.Anną Bąk wziął udział w VINCENTIANIE, której tegorocznym hasłem były słowa: ,,Uwierzyliśmy miłości" (1 J 4,16).

Cały przegląd członkowie zespołu będą wspominać z uśmiechem na twarzy oraz radością w sercu. Wspaniałe przeżycia duchowe, które towarzyszyły im przez trzy dni na pewno dały wiele do przemyślenia oraz stały się rekolekcjami życia. Bardzo cieszą się, że mogli tak niezwykle spędzić czas Vincentiany. Mamy nadzieję, że za rok uda się naszej zdolnej młodzieży uczestniczyć w kolejnej edycji przeglądu!

Więcej informacji, zdjęć i filmów można znaleźć na stronach internetowych:
http://vincentiana.misjonarze.pl/
https://www.youtube.com/watch?v=hZiou_FjzTE
https://www.youtube.com/watch?v=LmYD5VFLuYQ

Opiekun: p. Anna Bąk


Udział w IV edycji projektu „Czysta Małopolska”

Uczniowie szkoły podstawowej wzięli udział w IV edycji projektu „Czysta Małopolska”. Realizacja działań obejmowała udział w konkursie plastycznym związanym z ochroną powietrza, wody oraz gleby przebiegający pod hasłem „Twoje zdrowie zyska na ochronie środowiska” oraz konkurs na kalendarz ukazujący działania ekologiczne podjęte w roku szkolnym 2016/2017. W ramach konkursu przygotowany został kalendarz przedstawiający ekologiczną podróż w czasie. Praca wyeksponowana została w szkole w formie plakatu. Celem projektu jest zwiększenie świadomości ekologicznej dzieci w zakresie selektywnej gospodarki odpadami oraz ochrony powietrza, wody i gleby a także propagowanie tematyki ochrony zagrożonych gatunków roślin i zwierząt, kształtowanie proekologicznych zachowań dzieci w życiu codziennym oraz upowszechnianie dobrych praktyk w zakresie działalności ekologicznej w środowisku lokalnym.

Konferencja podsumowująca IV edycję projektu „Czysta Małopolska” odbędzie się w miesiącu czerwcu.

Praca plastyczna wykonana przez uczniów klasy IVKalendarz: Ekologiczna podróż w roku szkolnym 2016/2017

Koordynator projektu: p. Karolina Masło


Finał gminnego konkursu czytelniczo – fotograficznego przebiegającego pod hasłem
„Cały świat nie pomieściłby ksiąg, które by należało napisać”.

27 IV w murach Zespołu Szkół w Zabawie odbył się finał gminnego konkursu czytelniczo – fotograficznego, któremu w tym roku przyświecały słowa „Cały świat nie pomieściłby ksiąg, które by należało napisać”. Celem konkursu była popularyzacja czytania, jako sposobu spędzania wolnego czasu, kształtowanie kultury czytelniczej a także propagowanie fotografii, jako formy wyrazu artystycznego i wrażliwości estetycznej. Do konkursu przystąpiło siedmioro uczniów szkoły podstawowej: Justyna Mleczko kl. 4, Katarzyna Zaleśna kl. 4, Jakub Łazarz kl. 4, Dominik Traczyk kl. 4, Daniel Staszkowicz kl.4, Tomasz Cygan kl. 6, Przemysław Czader kl. 6 oraz 3 uczennice klasy I gimnazjum: Emilia Pajdo, Małgorzata Pietras oraz Julia Niedzielska.

Miło nam poinformować, iż w kategorii szkół podstawowych wyróżnienia zdobyli:
Katarzyna Zaleśna kl. 4
Dominik Traczyk kl. 4
Daniel Staszkowicz kl. 4


W kategorii szkół gimnazjalnych III miejsce zajęła:
Emilia Pajdo kl. I gimnazjum
Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

Do konkursu uczniów przygotowały:
- szkoła podstawowa: p. Anna Bąk, p. Karolina Masło
- gimnazjum: p. W. Mostowy - KuźniarUdział gimnazjalistów w konkursie literackim zorganizowanym przez Państwową Wyższą Szkołę Zawodową w Tarnowie - Instytut Humanistyczny

Karolina Kania i Filip Nadolski wzięli udział w 3. edycji konkursu literackiego „Ludzie, miejsca, opowieści...” Konkurs adresowany był do uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych Tarnowa i powiatu tarnowskiego.

Tegoroczna edycja przebiegała pod hasłem „Ludzie, miejsca, opowieści – labirynty i ogrody”. Uczestnicy mieli za zadanie napisanie opowiadania, którego motywami przewodnimi byłyby labirynt lub/ i ogród. Miała to być dla piszących wędrówka po znanych miejscach: miastach, wioskach, okolicach Tarnowa.

Opowieść miała być ujęta w takich sposób, jakby znaleźli się oni w danym miejscu pierwszy raz jako turyści, poznający dane miejsce. Historia mogła być również przedstawiona z punktu wiedzenia mieszkańca, który opowiada przybyszowi o miejscu przez siebie znanym.

W gronie laureatów konkursu znalazła się Karolina Kania uczennica III klasy naszego gimnazjum. Napisane przez nią opowiadanie pt. „Niewierny Tomasz” zostało uhonorowane wyróżnieniem.

Komisji konkursowej przewodniczył prof. dr hab. Andrzej Borowski, wykładowca PWSZ w Tarnowie.

Wręczenie nagród, wyróżnień i pamiątkowych dyplomów połączone z wykładem „Z labiryntu do ogrodu – program wycieczki dla każdego” prof. dra hab. Andrzeja Borowskiego odbyło się 27 kwietnia 2017 roku w Budynku Dydaktyczno - Bibliotecznym PWSZ w Tarnowie.

Uczniowie przygotowali prace pod kierunkiem p. Weroniki Mostowy- Kuźniar.


Udział w warsztatach „Malowanki Felicji Curyłowej” w Zalipiu

W dniu 26.04.2017r. uczniowie V i VI klasy Szkoły Podstawowej uczestniczyli w warsztatach pt.: „Malowanki Felicji Curyłowej” w Zalipiu. Zajęcia te odbywały się w ramach programu „Bon Kultury”.
W pierwszej części warsztatów uczniowie obejrzeli krótki film opowiadający historię powstania pierwszych zalipiańskich malowideł, ale również sposoby ich wykonywania i pasji mieszkańców wsi podczas tworzenia kolorowych wzorów. Zostali poinformowani również o organizowanym corocznie konkursie „Malowana chata”, w którym biorą udział zarówno kobiety, jak i mężczyźni i dzieci. Głównym celem tego konkursu jest podtrzymanie żywych tradycji zdobnictwa, zwłaszcza malarskich w regionie Powiśla Dąbrowskiego.
W kolejnej części młodzież wraz z opiekunami zwiedzała dom Felicji Curyłowej, pięknie ozdobiony zarówno z zewnątrz, jak i wewnątrz. Każda ściana i sufit domu jest pokryta różnobarwnymi motywami zalipiańskich wzorów. Dodatkowo z sufitów zwisają przecudne „pająki” wykonane z bibuły, czy też słomy.
W końcowym etapie zajęć uczniowie mogli sami spróbować swoich sił w malowaniu. Ich zadaniem było przyozdobienie glinianego talerzyka motywem kwiatowym charakterystycznym dla Zalipia. Swoje dzieła mogli oczywiście zabrać do domów.
W drodze powrotnej młodzież odwiedziła również Kościół pw. świętego Józefa w Zalipiu, którego wnętrze malarki z Zalipia ozdobiły wspaniałymi zalipiańskimi, malowanymi kwiatami. W środku kościoła znajduje się kaplica św. Błażeja, również ozdobiona malowanymi kwiatami z ręcznie haftowanymi ornatami.
Serdecznie dziękujemy organizatorom zajęć za ciepłe przyjęcie, miłą atmosferę podczas warsztatów.

Opiekunowie: p. Anna Bąk, p. Monika Szczupał.


Udział gimnazjalistów w Dniu Otwartym Szkoły, zorganizowanym przez Zespól Szkół Ponadgimnazjalnych w Radłowie

25 kwietnia 2017 roku uczniowie trzeciej klasy gimnazjum zostali zaproszeni do Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Radłowie.

W pierwszej części spotkania dyrektor szkoły pani Anna Golec przedstawiła młodzieży ofertę edukacyjną placówki. Następnie zaprosiła zebranych uczniów z Publicznego Gimnazjum w Woli Radłowskiej i Publicznego Gimnazjum w Borzęcinie do wspólnej zabawy. Czteroosobowe drużyny zmagały się z różnymi zadaniami w teleturnieju pt. „Kocham cię, szkoło!” Nasza grupa w składzie: Iwona Nasiadka, Mateusz Kiełkowski, Wiktor Kryzia i Filip Nadolski prowadziła już po pierwszej konkurencji. Zadania dotyczyły różnych dziedzin . Były to m.in.: matematyka, język polski, język angielski, wiedza o Polsce, wiedza o regionie, jak również umiejętności praktyczne, takie jak ubijanie piany czy nakładanie poszewki na poduszkę. Konkurencje wymagały od uczestników wiedzy, szybkości kojarzenia oraz szczęścia.

Od pierwszego do ostatniego zadania nasza drużyna prowadziła, ostatecznie zdobywając zasłużone I miejsce.
Gratulujemy!


W kolejnej części spotkania gimnazjaliści mieli możliwość zwiedzenia budynku szkoły.

Opiekun młodzieży: p. Weronika Mostowy – Kuźniar


Olam haba – świat, który nadejdzie. Życie po śmierci według judaizmu Udział młodzieży w warsztatach przygotowanych przez Katedrę Porównawczych Studiów Cywilizacji Uniwersytetu Jagiellońskiego

24 kwietnia 2017 roku młodzież z Zespołu Szkolno – Przedszkolnego w Woli Radłowskiej uczestniczyła w warsztatach na temat życia po śmierci według judaizmu, prowadzonych przez mgr Julię Makosz.
Na początku warsztatów dr Agnieszka Kowalska przedstawiła uczniom możliwości, jakie daje ukończenie Porównawczych Studiów Cywilizacji. Poznali oni sylwetki osób, które znalazły pracę w różnych dziedzinach życia m.in. dyplomacja, dziennikarstwo, placówki kulturalne.
Następnie pani Julia Makosz wprowadziła młodzież w tematykę warsztatów, pokazując plastyczną wizję raju.
Prowadząca warsztaty w ciekawy sposób opowiedziała młodzieży o o nakazach i zakazach zapisanych w Torze i poglądach Żydów na przyjście Mesjasza.
Zwróciła również uwagę na karę za złe uczynki i modlitwy za zmarłych. Mianowicie, żydzi przez 11 miesięcy po śmierci osoby bliskiej odmawiają specjalną modlitwę.
Podczas wykładu nie zabrakło ciekawostek i żydowskich legend. Jedna z nich tłumaczy, dlaczego ludzie posiadają charakterystyczny rowek między górną wargą a nosem. Pojawia się on za sprawą anioła, który daje pstryczek w nos każdemu, kto się narodzi, by ten nie pamiętał o sprawach wcześniejszych. Wg legendy przed narodzeniem człowiek przebywa w raju i stamtąd zostaje zesłany na ziemię. Inna legenda mówi o dwóch potworach Lewiatanie i Szor haborze, których mięso będę jedli żydzi na wielkiej uczcie po przyjściu na świat Mesjasza. Na zakończenie uczniowie wysłuchali przetłumaczonej na język polski piosenki o tejże uczcie po przyjściu na świat Mesjasza. Były to wartościowe warsztaty, które dostarczyły młodzieży wiedzy na temat judaizmu Uzyskali oni odpowiedzi na szereg nurtujących ich pytań. Dziękujemy pani Julii Makosz i pani Agnieszce Kowalskiej za serdeczne przyjęcie gimnazjalistów w murach uczeni.
Podczas warsztatów młodzieży towarzyszyła ekipa Telewizji Polskiej oddział Kraków.

Opiekunowie: p. Weronika Mostowy – Kuźniar, p. Andrzej Kosman


Życie po śmierci według buddyzmu
Udział młodzieży w warsztatach przygotowanych przez Katedrę Porównawczych Studiów Cywilizacji Uniwersytetu Jagiellońskiego

24 kwietnia 2017 roku młodzież z Zespołu Szkolno – Przedszkolnego w Woli Radłowskiej uczestniczyła w warsztatach na temat życia po śmierci według buddyzmu, prowadzonych przez dr Joannę Grelę.
Uczniowie w części wykładowej poznali historię życia Buddy, jego punkt widzenia na temat pochodzenia cierpienia.
W części praktycznej, przesuwając się po okręgu zgodnie z buddyjskim „Kołem życia”, zostali zapoznani z 6 możliwościami odrodzenia wg buddyzmu.
Na zakończenie młodzież grała w planszową tybetańską „Grę w wyzwolenie”. Podobnie jak w roku ubiegłym były to dla uczniów interesujące zajęcia spędzone w życzliwej atmosferze. Dziękujemy p. Joannie Greli i pani Agnieszce Kowalskiej za serdeczne przyjęcie gimnazjalistów w murach uczelni.
Gimnazjalistom towarzyszyła ekipa Telewizji Polskiej oddział Kraków.

Opiekunowie: p. Weronika Mostowy – Kuźniar, p. Andrzej KosmanŚwiąteczne upominki dla małych pacjentów

Z okazji świąt wielkanocnych młodzież gimnazjalna przygotowała dla pacjentów Nowego Szpitala w Tarnowie skromne upominki. Ręcznie kolorowane i ozdabiane jajka to wyraz wsparcia dla chorych dzieci, które świąteczny czas muszą spędzić w szpitalu. Podczas wizyty w Szkoły Przyszpitalnej w Tarnowie szkolni koordynatorzy akcji przekazali na ręce pracujących w niej nauczycieli przygotowane przez młodzież prezenty, a także artykuły papiernicze i przybory szkole zebrane przez uczniów Zespołu Szkolno - Przedszkolnego w Woli Radłowskiej w ramach akcji „Zdrowe dzieci – chorym dzieciom”.

Koordynatorzy akcji:
p. Anna Klich, p. Andrzej Kosman, p. Weronika Mostowy- Kuźniar.


„W krzyżu cierpienie,
W krzyżu zbawienie”
Rozważanie Drogi Krzyżowej

W niedzielę palmową w Kościele Parafialnym pw. Bł. Karoliny Kózkówny w Woli Radłowskiej odbyły się rozważania Drogi Krzyżowej pt. „W krzyżu cierpienie, w krzyżu zbawienie” przygotowane przez uczniów i absolwentów Zespołu Szkolno – Przedszkolnego w Woli Radłowskiej. Każdej ze stacji towarzyszył komentarz nawiązujący do obecności Jezusa Chrystusa w ludzkim życiu pod wieloma postaciami. Całość spotkania przepełniona była zadumą nad ludzkim życiem i powołaniem stanowiąc interpretację napotykanych w życiu krzyży. Urokowi spotkania dodał zespół muzyczny prezentujący pieśni religijne oraz harcerskie. W każdej ze stacji Chrystusowi towarzyszył jego współczesny symboliczny odpowiednik w postaci strażaka, lekarza, chorego, żołnierza czy bezdomnego. Wśród znaków obecności Jezusa Chrystusa w ludzkim życiu nie zabrakło matki z dzieckiem, ucznia oraz pielęgniarki. Postać współczesnego Judasza, który zagubił sens życia oraz zhańbionego Piłata wskazują, iż w obliczu miłosiernego Boga każdy może odnaleźć ukojenie oraz odkupienie win.

W czasie występu zebrane zostały wolne datki, które przekazane zostały na wsparcie akcji charytatywnej.

Serdecznie dziękujemy mieszkańcom Woli Radłowskiej za przyjęcie zaproszenia do rozważań Drogi Krzyżowej oraz wspólną modlitwę.


Akcja "POLA NADZIEI"

W Niedzielę Palmową wolontariusze kwestowali przed kościołem parafialnym na rzecz osób potrzebujących. Ofiarodawcy otrzymali za przekazany datek - kwiat żonkila. Te kwiaty mają przypominać nam o ludziach cierpiących, oczekujących naszej pomocy i opieki w trudnym okresie odchodzenia z tego świata.

Miło nam poinformować, że dzięki Państwa hojności w tym roku udało się zebrać aż 563,00 zł. Kwota ta została przekazana na funkcjonowanie hospicjum domowego w Tarnowie.

Dziękujemy za finansowe wsparcie tej akcji.

Opiekun: Monika Szczupał.


Gratulacje dla Kamili

Kamila Pajdo uczennica II klasy PG im. Bł. Karoliny Kózkówny w Woli Radłowskiej zajęła I miejsce w XV Międzygminnym Konkursie Recytatorskim, zorganizowanym przez Publiczne Gimnazjum w Radłowie. Uczennica naszej szkoły zaprezentowała wiersz Juliana Tuwima pt. Ptasie radio”. Hasłem przewodnim tegorocznej edycji były słowa: „Poezja leczy rany, jakie zadaje rozum”.
Zespół Szkolno – Przedszkolny w Woli Radowskiej reprezentowali także: Julia Niedzielska (uczennica gimnazjum), Kinga Kiełkowska i Przemysław Czader ( uczniowie szkoły podstawowej).

Przygotowanie uczniów do konkursu:
p. Aldona Chmura ( szkoła podstawowa),
p. Weronika Mostowy- Kuźniar (gimnazjum).


Warsztaty w Katedrze Porównawczych Studiów Cywilizacji Uniwersytetu Jagiellońskiego

„A kiedy przyjdzie po mnie zegarmistrz światła purpurowy, czyli co o drugim świecie powie teolog, żyd, buddysta, muzułmanin i ateista” oraz „Życie po śmierci wg buddyzmu: błędne koło i jedno wyjście” to tytułu warsztatów, w jakich wzięli uczniowie w ramach realizacji projektu „Młody Asyż. Młodzież na rzecz tolerancji i pokoju”. Spotkanie przygotowane zostało przez Katedrę Porównawczych Studiów Cywilizacji Uniwersytetu Jagiellońskiego.

W czasie spotkania uczniowie poznali historię Buddy rozpoczynając już od wczesnego dzieciństwa. Wg buddyzmy po śmierci czeka człowieka błędne koło jednak śmierć nie stanowi końca. Po śmierci pozostaje świadomość, lecz nie ma już ciała. Sam Budda był izolowanym od realnego życia księciem. Nigdy w swoim życiu nie widział on ludzi starszych, chorych lub cierpiących. Pewnej nocy książę postanowił wymykać się z pałacu w celu poznania prawdziwego życia. Nocne wędrówki wywołały ogromy szok na młodym księciu, bowiempo raz pierwszy zobaczył on pogrzeb, ludzkie cierpienie oraz nędzę. Podczas jednej z wędrówek spotkał ubogiego ascetę, który pomimo swojej nędzy był szczęśliwy. Spotkanie to odmieniło życie młodego księcia. Postanowił on porzucić pałac i dotychczasowe życie w celu szukania prawdy o świecie oraz sposobu wyzwolenia się od cierpienia. Uczniowie z wielkim zainteresowaniem wysłuchali historii Buddy, który wędrując po Indiach nauczał aż 45 lat. W czasie spotkania dzieci poznały 8 typów cierpienia wyróżnione przez Buddę, obejrzały koreański film Kim Ki – duk „Wiosna, lato, jesień, zima … i wiosna” oraz poznały prawo karmana. W czasie warsztatów nie zabrakło także zabaw oraz zagadek wraz z nagrodami. Uczniowie zapoznali się z buddyjskim wyobrażeniem świata czarnego oraz świata białego a także poznali skutki czynów białych i czarnych.

Druga grupa z zainteresowaniem wysłuchała wyjaśnień związanych z życiem po śmierci w ujęciu teologa, ateisty, żyda, muzułmanina oraz buddysty. Uczniowie mogli wykazać się wiedzą z zakresu Ksiąg Świętych, jaką zdobyli na zeszłorocznych warsztatach. Każdemu podejściu do życia po śmierci towarzyszył ciekawy komentarz, fotografie oraz filmy edukacyjne. Uczniowie mieli możliwość także w czasie warsztatów poznać i zastosować w praktyce symbole poszczególnych religii.

Po zakończonych warsztatach dzieci wraz z opiekunami udały się do Kościoła Mariackiego na modlitwę oraz do Bazyliki Franciszkańskiej, gdzie po chwili modlitwy mogły podziwiać witraże wykonane przez Stanisława Wyspiańskiego patrona naszej szkoły podstawowej.

Dzień pełen wrażeń uczniowie zakończyli spacerem bulwarami Wisły w ciepłym wiosennym słońcu.

Opiekunowie:
Anna Bąk, Karolina Masło i Monika Szczupał.OGŁOSZENIE - "Pola Nadziei"

W dniu 09.04.2017r. - w Niedzielę Palmową po Mszy Świętej o godzinie 10.00 odbędzie się kwesta na rzecz hospicjum domowego w Tarnowie. Młodzież z naszej szkoły będzie rozdawać wszystkim darczyńcom żonkile, w ramach akcji „Pola Nadziei”.
Prosimy o wsparcie tego szczytnego przedsięwzięcia.

Z poważaniem
Dyrektor ZSP w Woli Radłowskiej
Organizatorzy i wolontariusze przedsięwzięcia


Zbórka elektrośmieci

Dyrektor Zespołu Szkolno – Przedszkolnego w Woli Radłowskiej wraz z Gronem Pedagogicznym zachęca mieszkańców do udziału w zbiórce elektrośmieci w ramach Akcji Ekologicznej „Szkole pomagamy i świat oczyszczamy”.
Elektrośmieci można gromadzić obok budynku szkoły od strony sekretariatu w dniach 03.04.-12.04.2017 r.

Zapraszamy do udziału w akcji.

Dyrektor i Grono Pedagogiczne


Udział gimnazjalistów w wydarzeniu „Młodzi i Miłosierdzie 2”

28 marca 2017 roku uczniowie Publicznego Gimnazjum w Woli Radłowskiej wzięli udział w wydarzeniu „Młodzi i Miłosierdzie 2”, które odbyło się w TAURON Arenie Kraków. Podobnie jak w roku poprzednim wydarzenie podzielone było na dwie części:

Blok I - Zobacz
Blok II - Doświadcz

Hasłem przewodnim spotkania były słowa zaczerpnięte z Ewangelii św. Jana „Ja Cię nie potępiam”, do których w swoim wystąpieniu do gimnazjalistów odniósł się ks. biskup Grzegorz Ryś.
Pierwszym punktem wydarzenia był występ zespołu niemaGOtu, zakończony wspólnym odśpiewaniem Hymnu Światowych Dni Młodzieży.
W tematykę spotkania gimnazjalistów wprowadziła inscenizacja przygotowana w formie teatru cieni.
W pierwszej części wystąpili mim – Ireneusz Krosny oraz raper TAU. Młodzież wysłuchała również świadectw ludzi, którzy na pewnym etapie swojego życia odnaleźli drogę do Boga.
Ważnym punktem uroczystości była modlitwa przy krzyżu, gdzie czekał na zgromadzonych Jezus ukryty w Najświętszym Sakramencie. Wówczas można było skorzystać z sakramentu pokuty, poprosić wstawienników o modlitwę w swojej intencji. W głębokim przeżyciu tych chwili pomagał nastrojowy śpiew chóru.
Spotkanie stało się dla gimnazjalistów jedną z form rekolekcji wielkopostnych, a dzięki widowiskom artystycznym również wartościowym wydarzeniem kulturalnym.
Swoją posługą służyło młodym wielu spowiedników i wstawienników. Nad przebiegiem spotkania czuwała grupa wolontariuszy.
Organizatorzy spotkania: Archidiecezja Krakowska przy wykonawczym wsparciu Sekretariatu Nowej Ewangelizacji po przewodnictwem biskupa Grzegorza Rysia.
Wydarzeniu patronowali: Małopolskie Kuratorium Oświaty oraz Wydział Katechetyczny Kurii Metropolitalnej.
Projekt M&M miał rekomendację Metropolity Krakowskiego – abp Marka Jędraszewskiego, który objął wydarzenie honorowym patronatem.

Szkolni organizatory wyjazdu:
p. Weronika Mostowy-Kuźniar, p. Andrzej Kosman.


„Co nam obca przemoc wzięła, szablą odbijemy!”

24 marca 2017 r. w Zespole Szkół w Łużnej odbyły się konkursy wiedzy historycznej w ramach IV edycji przedsięwzięcia „Rozwinąć skrzydła – pamiętając o przeszłości”. Konkurs adresowany był do uczniów szkół podstawowych i gimnazjów powiatu gorlickiego, nowosądeckiego i tarnowskiego, Miasta Nowy Sącz i Miasta Tarnów. Cele jakie postawili sobie organizatorzy to m.in. kształtowanie świadomości i postaw patriotycznych młodzieży poprzez upowszechnianie i pogłębianie wiedzy na temat historii Polski oraz wzmocnienie poczucia tożsamości narodowej.

W piątkowy poranek 224 uczniów, w tym uczniowie naszej szkoły: Angelika Maliszewska, Przemysław Czader, Mateusz Mleczko oraz Mateusz Kiełkowski i Filip Nadolski, zmagało się z testem historycznym. Z dumą pragniemy poinformować, że laureatem konkursu dla gimnazjalistów został nasz uczeń Filip Nadolski, zajmując wysokie III miejsce. Po raz kolejny pokazując, że trud poszukiwania i zdobywania wiedzy z zakresu historii, sięgania do literatury, źródeł historycznych może się opłacić. Gratulujemy i dziękujemy za godne reprezentowanie naszej szkoły.

Opiekun: Katarzyna Baj


Światowy Dzień Wody

W dniu 24 marca 2017 roku obchodziliśmy w naszej szkole Światowy Dzień Wody. Uczennice drugiej klasy gimnazjum, przygotowały prezentację multimedialną dotyczącą znaczenia wody dla życia człowieka i dla przyrody. Po zakończonej prezentacji, przedstawiciele wszystkich klas gimnazjum, wzięli udział w quizie wiedzy w oparciu o wiadomości z prezentacji. W tym czasie pozostałe klasy uczestniczyły w przygotowanych dla nich zabawach związanych z wodą. Najmłodsi uczniowie układali puzzle, zaś uczniowie z klas IV-VI wzięli udział w kalamburach. Na zakończenie wszyscy kibicowali chętnym gimnazjalistom, którzy pili wodę przez słomkę. Na zakończenie każda klasa otrzymała dyplom za udział w obchodach Światowego Dnia Wody.
W związku z obchodami Światowego Dnia Wody uczniowie klasy I gimnazjum wykonali gazetkę tematyczną na korytarzu szkolnym.
Dodatkowo przez cały tydzień od 20 do 25 marca, na terenie naszej szkoły prowadzona była zbiórka pieniędzy na wsparcie akcji PAH „Studnia dla Południa”. Przedstawicielki Szkolnego Klubu Humanitarnego, a także harcerki rozprowadzały na terenie szkoły wodę i soki. Uczniowie mogli zakupić kubeczek napoju za symboliczne 1zł. Uzyskano w ten sposób ponad 200zł, które zostały przekazane PAH na wsparcie potrzebujących ludzi, mieszkańców Sudanu Południowego.
Wszystkim uczniom serdecznie dziękujemy za liczny udział w naszej zbiórce.

Małgorzata Drygaś, Anna Klich


Podziękowania

Dyrektor Zespołu Szkolno – Przedszkolnego, Publicznego Gimnazjum im. Bł. Karoliny Kózkówny w Woli Radłowskiej, serdecznie dziękuje wszystkim osobom które, wsparły naszą inicjatywę organizacji konkursu. Dziękuję SCE w Tarnowie współorganizatorowi konkursu na czele z p. Barbara Dagmarą Niziołek, Kustoszowi sanktuarium Bł. Karoliny – ks. Zbigniewowi Szostakowi. Dziękuję sponsorom dzięki którym ufundowano nagrody: Zbigniew Mączka Burmistrz Radłowa, Roman Łucarz Starosta Powiatu Tarnowskiego, ks. Biskup Andrzej Jeż, Jacek Krupa – Marszałek Województwa Małopolskiego, Andrzej Stolinski – Filia Krakowskiego Banku Spółdzielczego w Radłowie, Maria Witkowska Firma Bruk – Bet, Bogumiła i Jan Pięta Firma JANPOL, Jerzy Seremet – Firma Bratko, Marek Podraza, Stanisława i Andrzej Kijakowie, J. Piotrowski Firma Les – Drób, Stanisław Jachimek, Zdzisław Kupisz – Firma Bazalt, Antoni Kotapka, Kazimierz Krupa, ks. Marek Kotapka, ks. Czesław Ciurej, Przedsiębiorstwo Handlowo Usługowe "SWISSPOL", Zakład Masarski Augustyn Długoń, Bożena Kwaśniak. Dziękujemy również jednej osobie, która prosiła o anonimowość. Słowa wdzięczności kieruję do piekarni, które przekazały pieczywo na poczęstunek dla laureatów: Piekarnia "Strusinianka" Marcin Błaszkiewicz, Piekarnia "Malinka" – Maria Czosnyka, Piekarnia "U Michała" Przybysławice, Piekarnia Duet w Żabnie. Serdeczne podziękowania składam na ręce Rodziców, którzy przygotowali pyszne ciasta domowe dla laureatów i wyróżnionych osób oraz dla gości zaproszonych. Serdecznie dziękuję Ochotniczej Straży Pożarnej w Woli Radłowskiej na czele z panem Stanisławem Kotasińskim i państwem Marią i Wojciechem Kogutów za kierowanie ruchem podczas uroczystości oraz za wypożyczenie krzeseł i stołów na uroczystość. Dziękuje Paniom z Koła Gospodyń Wiejskich w Woli Radłowskiej za obecność w strojach ludowych na czele z panią Natalią Hermą.
Dziękuję ślicznie komisji konkursowej w składzie:
1. mgr Ryszard Ostrowski – przewodniczący
2. mgr Jadwiga Bieś
3. mgr Kazimierz Dżalak
4. mgr Weronika Mostowy – Kuźniar
5. mgr Karolina Masło
6. mgr Krystyna Putała
7. mgr Bernadeta Styczeń
8. ks. Sebastian Sójka
9. mgr Mirosław Śledź
która pracowała przez kilka dni przy ocenie prac konkursowych.

Serdecznie dziękuję członkom chóru szkolnego i zespołowi „Stowarzyszenie Młodych Kelnerów”, który tworzą uczniowie i absolwenci naszej szkoły za przygotowaną oprawę muzyczną. Dziękuję moim pracownikom zespołu: Nauczycielom i Pracownikom obsługi za pomoc w organizacji konkursu i wszystkim życzliwym osobom. Dziękuję pracownikom Gminnego Centrum Kultury i Czytelnictwa za pomoc przy dekoracji oraz nagłośnienia, podziękowania składam na ręce pani dyrektor Barbary Marcinkowskiej. Dziękuję pani Kindze Biel – Dubiel, która przygotowała z zespołem ludowym Wolanie piękne tańce ludowe. Dziękuje Zespołowi Szkół Ponadgimnazjalnych w Radłowie na ręce pani dyrektor Anny Golec za przygotowanie poczęstunku i obsługę gości. Dziękuję ślicznie wszystkim uczestnikom , którzy wzięli udział w tegorocznej edycji i opiekunom.

Gratulujemy wszystkim nagrodzonym i wyróżnionym osobom zdobytych nagród, dziękuję wszystkim osobom, które wzięły udział w naszym konkursie za pracę włożoną w przygotowanie prac przesłanych do nas.

Jadwiga Bieś


Wyniki Ogólnopolskiego Konkursu Poetycko - Plastycznego "Błogosławiona Karolino, świeć nam przykładem..." 2016 / 2017

Wyniki Konkursu

Rekolekcje Wielkopostne

Dyrektor Zespołu Szkolno – Przedszkolnego w Woli Radłowskiej informuję, że od 13-15 marca (to jest poniedziałek, wtorek, środa) odbywają się rekolekcje wielkopostne dla uczniów naszej szkoły. W związku z powyższym autobus szkolny od poniedziałku do środy kursuje w następujących godzinach:
Wał – Ruda skrzyżowanie - 8.35
Śmietana - 8.40
Bór - 8.45
Wola Radłowska - 8.50

Powrót do domu około 11.00 wyjazd spod szkoły.OGŁOSZENIE - REKRUTACJA 2017/2018

Dyrektor Zespołu Szkolno – Przedszkolnego w Woli Radłowskiej informuje,że w dniach 1-31 marca 2017 r. trwają zapisy:
1. do Przedszkola (dzieci w wieku od 3 – 6 lat): zał. nr 1 lub 4 oraz zał. nr 2 i 3,
2. do I klasy Szkoły Podstawowej: zał. nr 5.


Chętnych zapraszamy do sekretariatu w Szkole Podstawowej
w godzinach 7.00 – 15.00.

Dokumenty do pobrania:

zał. nr 1 WNIOSEK O PRZYJĘCIE DZIECKA DO PUBLICZNEGO PRZEDSZKOLA

zał. nr 2 - UMOWA ŚWIADCZENIA USŁUG W ZAKRESIE WYCHOWANIA PRZEDSZKOLNEGO

zał. nr 3 - Upoważnienie do odbioru dziecka z przedszkola

zał. nr 4 - Deklaracja o kontynuowaniu wychowania przedszkolnego

zał. nr 5 - KARTA ZGŁOSZENIA DZIECKA DO KLASY I


Akcja „Wyślij pączka do Afryki 2017”

Społeczność szkolna postanowiła przyłączyć się do akcji „Wyślij pączka do Afryki" organizowanej przez Zakon Księży Kapucynów. Głównym celem tegorocznej edycji była pomoc głodującym dzieciom w Republice Środkowoafrykańskiej, budowa studni w Czadzie oraz wyposażenie szkół wybudowanych w poprzednich latach. W tłusty czwartek młodzież rozprowadziła w szkole 200 sztuk „pysznych afrykańskich pączków”. Kwota została wysłana na adres fundacji i przeznaczona na dokarmianie głodnych dzieci, ich edukację oraz wsparcie tamtejszych wspólnot. Szkolnymi organizatorami akcji byli: Realizatorzy Projektów „Młody Asyż. Młodzież na rzecz tolerancji i pokoju”, „Mieć wyobraźnię miłosierdzia” oraz Samorząd Szkolny SP i Gimnazjum.
„W drodze do raju”

24 lutego 2017 r. w murach Zespołu Szkolno Przedszkolnego w Woli Radłowskiej odbyło się popołudniowe spotkanie „W drodze do raju”. Wydarzenie to przygotowane zostało przez realizatorów projektów „Młody Asyż. Młodzież na rzecz tolerancji i pokoju” oraz „Mieć wyobraźnię miłosierdzia”. W ziemskiej wędrówce do nieba w pośpiechu dnia codziennego warto zwrócić uwagę na znaki obecności Boga w przyrodzie, drugim człowieku oraz w nas samych. Spotkanie podzielone zostało na trzy części. Pierwsza z nich wprowadziła zgromadzonych gości w klimat wyobrażenia nieba oraz Boga samego w ujęciu słowno – muzycznym. Teksty poetyckie wzbogacone zostały piosenkami wykonanymi na żywo w towarzystwie zespołu muzycznego. W drugiej części zebrani goście udali się na wystawę laleczek uszytych w ramach akcji „Wszystkie Kolory Świata”. Wielobarwne lalki przygotowane przez uczniów na wszystkich etapach edukacyjnych stanowiły swoistą wędrówkę po kontynentach. Ostatnia, a zarazem najsłodsza część spotkania przeznaczona została na degustację wypieków, zawierających rajski składnik.

Składniki krainy mlekiem i miodem płynącej:

- jabłko,
- figa,
- oliwki,
- oliwa z oliwek,
- cynamon, goździki, kolendra,
- winogrono,
- soczewica,
- pszenica,
- orzechy,
- migdały,
- granaty,
- dynia.

Wśród słodkich wypieków w tym ciast, drożdżówek, babeczek nie zabrakło także chleba. Pomysłowość oraz kunszt wykonania przerósł oczekiwania organizatorów spotkania. Wspaniałe, wielobarwne wypieki stanowiły uhonorowanie rajskiego spotkania.

W imieniu organizatorów spotkania składamy serdeczne podziękowania dzieciom, ich rodzicom, dziadkom oraz społeczności lokalnej, która tak licznie odpowiedziała na nasze zaproszenie! Od lat wspierają Państwo inicjatywy podejmowane przez naszą placówkę, za co serdecznie dziękujemy.

W ziemskiej wędrówce do nieba, jak mawiał jeden z wierszy, warto wspomnieć:

Aby dostać się do nieba,
Trzeba dobrym być człowiekiem,
Dzielić się kawałkiem chleba,
Dobrym słowem, słodkim mlekiem.

Organizatorzy projektu: p. Andrzej Kosman, p. Anna Bąk, p. Karolina Masło, p.Monika Szczupał, p. Weronika Mostowy – Kuźniar.

Uczniowie Zespołu Szkolno – Przedszkolnego
w Woli Radłowskiej pospieszyli z pomocą dzieciom w Angoli

Realizacja Światowego Projektu UNICEF „Wszystkie Kolory Świata”

Nasza szkoła po raz czwarty realizowała Światowy Projekt Edukacyjny „Wszystkie Kolory Świata”, którego celem było zebranie środków finansowych na ratowanie życia dzieci w Angoli.
Angola jest jednym z krajów, w których wciąż umierają dzieci z powodu braku dostępu do szczepień. Z powodu wieloletniej wojny domowej jest to kraj bardzo niestabilny, narażony na klęski humanitarne.
Podobnie jak w poprzednich edycjach tak i teraz w oparciu o szablony przygotowane przez UNICEF uczniowie wraz z członkami swoich rodzin przygotowali charytatywne laleczki. Ubrali je i przyozdobili w sposób odpowiadający kulturze kraju, który wcześniej wybrali. Uzupełnili także „akty urodzenia” laleczek, w których umieścili fotografię swojej laleczki bądź narysowali jej portret, wpisali dane personalne: imię, kraj pochodzenia, wiek, a także jej zainteresowania.
Dzięki pomysłowości i zaangażowaniu twórców powstały przepiękne, różnorodne laleczki – symbole pomocy, jakiej nasza społeczność udzieliła dzieciom w Angoli. W ramach Projektu zostało uszytych 49 charytatywnych laleczek.
Wystawa laleczek odbyła się 23 lutego 2017 roku w ramach spotkania „W drodze do raju”. Tego dnia w murach naszej szkoły gościliśmy rodziców, dziadków, członków społeczności lokalnej, zaproszonych gości, nauczycieli i uczniów.
Uroczystość otworzył montaż słowno - muzyczny pt.„W drodze do raju”. Kolejnym punktem była wystawa laleczek UNICEF i kwesta na rzecz dzieci w Angoli. Na zakończenie uczestnicy spotkania zostali zaproszenia na degustację potraw przygotowanych przez uczniów i ich rodziców z użyciem „rajskich” składników.
Ze sprzedaży laleczek, dzięki hojności kupujących, uzyskano kwotę 610 zł, którą przekazano na konto dedykowane zbiórce na rzecz dzieci w Angoli. Darowizna w wysokości 10 zł pokrywa koszt szczepień jednego dziecka. Włączając się w światową akcję, darczyńcy przyczyniają się do zakupienia 61 szczepionek dla dzieci.
Słowa wdzięczności kierujemy do wszystkich przybyłych na naszą wystawę za życzliwość i hojność.
Dziękujemy uczniom i ich rodzinom za zaangażowanie w przygotowanie laleczek, jak również wychowawcom i nauczycielom za pomoc w realizacji tego przedsięwzięcia.

Koordynatorzy Projektu UNICEF: pani Weronika Mostowy - Kuźniar, pan Andrzej Kosman
Najlepsze czytelniczki lektur szkolnych

20 lutego 2017 w Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Tarnowie uczniowie gimnazjów z Tarnowa i okolicznych miejscowości wzięli udział w konkursie „Znam treść lektur obowiązkowych”. Publiczne Gimnazjum w Woli Radłowskiej reprezentowały Magdalena Dulian i Katarzyna Szot, które wykazały się doskonałą znajomością książek wskazanych przez Organizatorów.
W zmaganiach o tytuł najlepszego czytelnika lektur szkolnych I miejsce zajęła Magdalena Dulian, tuż za nią na II miejscu znalazła się Katarzyna Szot.

Gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów!

Wręczenie nagród odbyło 27 lutego w Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Tarnowie.

Opiekun: p. Weronika Mostowy-Kuźniar
„Łamigłówki Sówki” w Niwce

W dniu 22.02.2017r. uczniowie Szkoły Podstawowej wzięli udział w drugim konkursie matematycznym pt. "Łamigłówki Sówki" zorganizowanym przez Zespół Szkoły Podstawowej i Przedszkola w Niwce.
Konkurs ten był podzielony na 2 etapy. Najpierw uczniowie w trzyosobowych zespołach rozwiązywali łamigłówki, zaś w kolejnej części pracowali indywidualnie.
W konkursie tym udział wzięły drużyny ze szkół podstawowych z gminy Radłów.
Nasz uczeń Mateusz Mleczko ( klasa VI ) wykazał się zdolnościami oraz wiedzą matematyczną i zajął III miejsce. Wszyscy uczestnicy oprócz drobnych upominków otrzymali dyplom za udział.
Dziękujemy organizatorom za miłą atmosferę podczas przebiegu konkursu.

Opiekun: Monika Szczupał
Zwycięstwo i wyróżnienie dla uczniów naszego Gimnazjum w Powiatowym Konkursie Wiedzy pt. „Udział ludności Ziemi Tarnowskiej w powstaniu styczniowym. Od styczniowej insurekcji 1863 r. do odrodzenia Rzeczypospolitej w 1918 r.”

22 lutego 2017 r. Filip Nadolski i Mateusz Kiełkowski reprezentowali Gimnazjum w Woli Radłowskiej w kolejnej edycji konkursu organizowanego przez Zespół Szkół Ogólnokształcących i Technicznych im. Jana Szczepanika, Zarząd Oddziału PTTK Ziemi Tarnowskiej, Fundację im. Jana Szczepanika, oraz Muzeum Okręgowe w Tarnowie. Zgromadzeni w auli ZSOiT uczestnicy musieli się wykazać szczegółową wiedzą z zakresu historii Polski oraz powiatu tarnowskiego w okresie od drugiej połowy XIX do początku XX wieku. Wytypowani do finału trzecioklasiści spisali się znakomicie - Filip Nadolski zajął pierwsze miejsce w powiecie (ex aequo) uzyskując maksymalną ilość punktów. Mateusz Kiełkowski zdobył w konkursie wyróżnienie.

Serdecznie gratulujemy Filipowi i Mateuszowi. Życzymy wielu równie dużych sukcesów w przyszłości!

Opiekun: Marek Czaja
Udział w seminarium “Nauka programowania BALTIE z lekcją pokazową”

W dniu 21.02.2017r. Karol Gawełek - uczeń VI klasy ZSP w Woli Radłowskiej wraz z opiekunem wzięli udział w zorganizowanym przez Kuratorium Oświaty w Krakowie seminarium “Nauka programowania BALTIE z lekcją pokazową”.
W trakcie lekcji pokazowej twórca BATLIE – pan Bohumír Soukup przedstawił, jak efektywnie prowadzić lekcje z programowania już od pierwszej klasy szkoły podstawowej. Uczniowie mieli możliwość stworzenia swojego pierwszego programu.
Uczestnicy spotkania zapoznali się z platformą testową i konkursową zawierającą automatyczną oceną prac uczniów.

Opiekun: Monika Szczupał
Spotkanie "W drodze do raju"
Dzieci Seniorom

28 stycznia 2017r. uczniowie Zespołu Szkolno – Przedszkolnego w Woli Radłowskiej wzięli udział w spotkaniu opłatkowym dla seniorów zorganizowanym przez Miejsko-Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Radłowie przy współpracy Gminnego Centrum Kultury i Czytelnictwa w Radłowie. Uczniowie umilili czas spotkania zebranym gościom prezentując jasełka pt. „Oszaleli Anieli”. Wspólne kolędowanie, obecność aniołów oraz dziecięce ujęcie oczekiwania na narodzenie Maleńkiego spotkało się z miłym przyjęciem ze strony zgromadzonych gości. Uczniowie zaprezentowali, bowiem przedstawienie przed stu osobową publicznością. Serdecznie dziękujemy Miejsko – Gminnemu Ośrodkowi Pomocy Społecznej w Radłowie za zaproszenie do udziału w tym szlachetnym przedsięwzięciu oraz słodkości przygotowane dla dzieci.

Opiekunowie: Karolina Masło, Monika Szczupał
Wycieczka do Krakowa

13 stycznia 2017 r. w piątek w ramach Nocy Biologów uczniowie klas IV – VI wzięli udział w wycieczce do Krakowa, którą rozpoczęli od warsztatów w Kampusie Uniwersytetu Jagiellońskiego zatatuowanych „Latać każdy może”. W czasie zajęć uczniowie mogli od kuchni poznać proces obrączkowania ptaków, zobaczyć, w jakich warunkach dokonuje się ich połowu oraz obserwacji pomiaru cechy morfologicznych poszczególnych gatunków ptaków. Nasi uczniowie mieli okazję towarzyszenia sikorkom bogatkom oraz modraszkom w tym procesie. Po zakończeniu obserwacji pracy studentów Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz wysłuchaniu interesujących wiadomości dotyczących ptasich zwyczajów uczniowie mogli wypuścić zaobrączkowane ptaki. W dalszej części wycieczki grupa udała się do Centrum Edukacji Przyrodniczej gdzie obejrzała wystawę „Motyle rajskie – najpiękniejsze owady świata”. Na wystawie przedstawione zostały największe motyle określane mianem rajskich. Uczniowie obejrzeli także wystawę fotografii, będącej dokumentacją wieloletnich wyjazdów studentów na zajęcia terenowe m.in. do Wenezueli, Kostaryki czy Borneo.W drugiej części wycieczki uczniowie wzięli udział w warsztatach w Centrum Jana Pawła II w Krakowie pt. „Jan Paweł II budowniczy mostów”. Uczniowie odbyli wędrówkę od lat młodzieńczych Karola Wojtyły po okres pontyfikatu. W swoich rozważaniach dzieci zwróciły uwagę na pasje oraz zamiłowania Ojca Świętego. Po interesującej dyskusji, oglądnięciu filmów oraz prezentacji zdjęć związanych z życiem i pontyfikatem Jana Pawła II uczniowie przystąpili w grupach do wykonania plakatów prezentujących liczne podróże Ojca Świętego. Wycieczka zakończyła się wspólną modlitwą w Sanktuarium św. Jana Pawła II. Kościół ujął swym pięknem uczestników wycieczki. Monumentalne obrazy oraz ołtarz wykonane z mozaiki zachwycały swym urokiem. Co więcej, w Sanktuarium Jana Pawła II znajduje się sutanna z dnia, w którym miał miejsce zamach na Ojca Świętego. Warsztaty odbyły się w ramach projektu „Młody Asyż. Młodzież na rzecz tolerancji i pokoju”.

Opiekunowie: Jadwiga Bieś, Anna Bąk, Karolina Masło


„Zaśpiewajmy kolędę Jezusowi dziś”

11 stycznia 2017 r. w Zespole Szkół w Radłowie odbył się XVII GMINNY PRZEGLĄD KOLĘD I PASTORAŁEK pt. „Zaśpiewajmy kolędę Jezusowi dziś”.
Z radością informujemy o naszych osiągnięciach:

Przedszkole i szkoła podstawowa klasy od I do III:
I miejsce – solistka Agnieszka Czader z kl. II Zespołu Szkolno – Przedszkolnego w Woli Radłowskiej – „Przybieżeli do Betlejem”.
Opiekun: Anna Bąk.

Szkoły podstawowe klasy od IV do VI:
II miejsce – Zespół wokalno-instrumentalny z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Woli Radłowskiej; w składzie: Bartosz Czader – piano, Karol Gawełek – śpiew, Jan Mika – śpiew, Szymon Padło – śpiew, „W dzień Bożego Narodzenia” Opiekun: Mirosław Patulski.

Gimnazja
Zespół „Stowarzyszenie młodych kelnerów” otrzymał wyróżnienie.

Gratulujemy!

Anna Bąk


Święto Objawienia Pańskiego - Kolęda Misyjna 2016


Mędrcy świata, monarchowie,
Gdzie śpiesznie dążycie?
Powiedzcież nam, Trzej Królowie,
Chcecie widzieć Dziecię?


W święto Objawienia Pańskiego grupa kolędników wraz z opiekunami wzięła udział w uroczystej mszy świętej, której Słowo Boże wzywało do refleksji nad własnym życiem oraz podejmowanymi decyzjami. Przytoczona przypowieść odwoływała się do współczesnych trzech króli, którzy złożyli dzieciątku Jezus kule lekarskie, katechizm oraz czystą kartkę. Symboliczne dary związane były z doświadczeniami osób, które przybyły do szopki. Każdy z uczestników mszy świętej miał za zadanie odpowiedzieć sobie w sercu, jaki dar podarowałby on Jezusowi. Po zakończeniu mszy świętej oraz błogosławieństwie kolędników misyjnych młodzież przebrana we wspaniałe stroje wraz z rekwizytami ruszyła z kolęda na ustach do woleńskich domów.
W tym roku utworzone zostały aż 4 grupy kolędnicze, których nie odstraszył siarczysty mróz. Poprzez ten szlachetny gest uczniowie wsparli swoich rówieśników w krajach misyjnych. Miło nam poinformować, iż kolędnikom misyjnym udało się zebrać kwotę 4.258,50 zł. Serdecznie dziękujemy mieszkańcom Woli Radłowskiej za otwarcie swych domów i serc.

Opiekunowie: Anna Bąk, Karolina Masło


Język polski i angielski z Insta.ling!

Od października 2016 uczniowie klasy 5 i 6 oraz 1 gimnazjum uczestniczą w ogólnopolskim programie Insta.Ling dla Szkół. Jest to już VII edycja, a uczniowie z naszej szkoły mogą korzystać z niej po raz trzeci.

Czym jest Program Insta.Ling dla Szkół?
Insta.Ling jest stroną WWW do nauki słówek języków obcych oraz ortografii języka polskiego. Nauczyciele języka polskiego i angielskiego przydzielają słówka z przerabianego w szkole materiału, a uczniowie razem z Insta.Ling powtarzają je w domu. Aplikacja insta.ling pozwala uczniom systematycznie i bez zbędnego wysiłku zdobywać nową wiedzę. Jej podstawowym założeniem jest skłonienie uczniów do krótkiej, kilku- bądź kilkunastominutowej, ale systematycznej codziennej pracy. Takie podejście zapewnia maksimum efektu przy minimalnym nakładzie czasu i pracy, a dzięki formie quizu nauka staje się przyjemnością.

Kto jeszcze nie spróbował, zapraszamy na stronę: https://instaling.pl

p. A. Chmura, p. M. Jabłoniec


Regulamin Ogólnopolskiego Konkursu Poetycko - Plastycznego
"Błogosławiona Karolino, świeć nam przykładem..."


Regulamin konkursu oraz karty zgłoszeń 2016 - do pobrania


"Oszaleli Anieli"

21.12.2016r. w murach Zespołu Szkolno – Przedszkolnego w Woli Radłowskiej odbyły się jasełka szkolne zatytułowane „Oszaleli Anieli”. Występ dzieci wprowadził zgromadzonych gości oraz społeczeństwo szkolne w tematykę radosnego oczekiwania na narodziny dzieciątka Jezus. Świat realny przeplatał się ze światem duchowym, gdzie aniołowie pilnie strzegli swoich podopiecznych, zaś anielski chór uświetnił występ wspaniałymi pieśniami religijnymi. Niesforne aniołki uchyliły rąbka tajemnicy ukazując figle, jakie płatają wysoko na niebiańskich chmurkach. Jasełka ukazały czas oczekiwania wigilijnego oczami dzieci, które z wiarą i ufnością oczekiwały narodzin Jezuska, karmiły zwierzątka w szopce oraz z zainteresowaniem wysłuchiwały ich życiowych mądrości. Dziecięca ciekawość świata, bezinteresowność oraz troska o najmniejsze stworzenie a także wychowanie w domu pełnym ciepła i miłości stanowiła odejście od świątecznego pośpiechu i gwaru.

Wspólne kolędowanie zakończył występ zespołu muzycznego w składzie: Dagmara Kot, Kamila Pajdo, Iwona Nasiadka, Przemysław i Bartosz Czader oraz Karol i Jakub Gawełek. Rockowe aranżacje muzyczne znanych kolęd nagrodzone zostały brawami. Oprawę muzyczną przygotował zaś pan Grzegorz Gawełek.

Wśród gości był także Burmistrz Miasta i Gminy Radłów pan Zbigniew Mączka, z-ca burmistrza pan Wiesław Armatys oraz radli pan Antoni Kotapka, pan Piotr Nasiadka oraz pan Jan Kusior.

Serdecznie dziękujemy uczniom za zaangażowanie oraz wspólne kolędowanie. Słowa podziękowania za okazałą pomoc kierujemy na ręce pani Anny Bąk, pani Anny Klich, pani Alicji Pajdo oraz pana Łukasza Pochronia, a także na ręce naszych uczniów Kingi Nasiadka oraz Łukasza Puchały za wspaniałe wykonanie dekoracji.

Radosne kolędowanie, zaangażowanie aktorów, chóru oraz grupy tanecznej stanowi zapowiedź zbliżających się świąt Bożego Narodzenia. Dzień później uczniowie w zaciszu klasy wraz z wychowawcami złożyli sobie świąteczne życzenia, odczytali fragment Pisma Świętego oraz zasiedli do wigilii klasowej.

Opiekunowie: Karolina Masło, Monika Szczupał


Góra Grosza 2016

Jeden grosz znaczy niewiele, ale Góra Grosza jest największa na świecie. Już po raz kolejny cała społeczność szkolna Zespołu Szkolno – Przedszkolnego w Woli Radłowskiej wzięła udział w akcji „Góra Grosza”, której celem jest pomoc dzieciom, wychowującym się poza swoją rodziną – w domach dziecka czy rodzinach zastępczych. Pośrednim, ale najważniejszym celem akcji jest działanie edukacyjne – pokazanie najmłodszym, jaką siłę stanowić może niewielka pomoc wielu ludzi i wspólne działanie dla dobra potrzebujących. Miło nam poinformować, że w tegorocznej zbiórce udało nam się zgromadzić aż 5131 monet.

Opiekun: Marta Pająk


Sukcesy szachowe

Uczniowie Zespołu Szkolno-Przedszkolnego uczestniczyli w licznych turniejach szachowych na różnych szczeblach. W bieżącym roku szkolnym brali udział w następujących rozgrywkach szachowych;
• Turniej Szachowy z okazji Święta Pracowników Grupy Azoty w Tarnowie,
• Indywidualny Turniej Szachowy z okazji Dnia Niepodległości na świetlicy przy parafii p.w. Błogosławionej Karoliny Kózkówny w Tarnowie,
• Turniej Szachowy w Tarnowskim Muzeum,
• III Mikołajkowy Turniej Szachowy w Woli Radłowskiej,
• Małopolskie Indywidualne Mistrzostwa Zrzeszenia LZS w Szachach w Krakowie.

Niekwestionowanym mistrzem szachowym naszej szkoły jest Wiktor Kryzia, który na swoim koncie posiada wiele licznych osiągnięć w tej dyscyplinie.Wiktor zaraża swoją pasją swoich kolegów zarówno tych starszych jak i młodszych. Tylko w tym roku szkolnym udało mu się wywalczyć wiele miejsc na podium m.in.:
I miejsce w Mikołajkowym Turnieju Szachowym w Woli Radłowskiej,
III miejsce w Małopolskich Indywidualnych Mistrzostwach Zrzeszenia LZS w Szachach w Krakowie,
III miejsce w Turnieju Szachowym w Tarnowskim Muzeum i wiele innych.

Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!!!

Edyta Cygal


Wyjazdy na basen

„W zdrowym ciele, zdrowy duch”- mówi znane przysłowie. Sprawność fizyczna jest bardzo ważna dla każdego człowieka. Bardzo korzystne dla zdrowia jest pływanie. Dlatego nasi uczniowie raz w miesiącu jeżdżą na pływalnię do Tarnowa i Dąbrowy Tarnowskiej, gdzie mogą nie tylko relaksować się w wodzie, ale także doskonalić swoje umiejętności pływackie.Podczas tych pobytów każdy uczestnik może skorzystać ze zjeżdżalni, basenu sportowego oraz z gejzerów, sztucznej rzeki, zatoki bąbelkowej i sztucznej fali. Podstawowym celem wyjazdów na basen jest kształtowanie nawyków i postaw prozdrowotnych, ćwiczenie odwagi, wpajanie prawidłowych nawyków higienicznych oraz agitacja sportowa na rzecz zdrowego trybu życia, jak i również zachęcenie do czynnego spędzania czasu wolnego. Czas spędzony „w wodzie” przysparza wszystkim uczestnikom wyjazdu oprócz korzyści zdrowotnych wiele radości i przyjemnych wrażeń. Dzięki tym zajęciom wzmacnia się kręgosłup i mięśnie, organizm dotlenia się, jest bardziej odporny na infekcje, a ruchy stają się bardziej skoordynowane. Poza tym pływanie i zajęcia w wodzie to świetna zabawa!

Edyta Cygal


Eliminacje do Międzynarodowego konkursu kolęd i pastorałek

Dnia 15.12.2016 zespół muzyczny naszej szkoły w składzie Kamila Pajdo, Iwona Nasiadka, Dagmara Kot, Karol Gawełek, Bartosz Czader, Przemysław Czader oraz nasz absolwent Jakub Gawełek wystąpił na eliminacjach w Tuchowie do będzińskiego Międzynarodowego konkursu kolęd i pastorałek. Uczniowie zaprezentowali trzy piękne i tradycyjne kolędy „Gdy śliczna panna”, „Gdy się Chrystus rodzi” oraz „Nie było miejsca”. Uhonorowaniem występu był pamiątkowy dyplom i książka.

Anna Bąk


IX Gminny Konkurs Szopek, Stoików oraz Ozdób Bożonarodzeniowych

Od kilku lat w naszej szkole kultywowana jest tradycja własnoręcznego wykonania szopek, stroików oraz ozdób bożonarodzeniowych. W tym roku na konkurs wpłynęło bardzo dużo pięknych i oryginalnych prac. Prace naszych uczniów zostały docenione i wysoko nagrodzone.
Uczniowie zdobyli:
Justyna Mleczko – kl. IV- I miejsce w kategorii szopka
Grzegorz Kusior – kl. IV – I miejsce w kategorii szopka
Angelika Maliszewska – kl. VI – I miejsce w kategorii ozdoba bożonarodzeniowa
Maja Buwaj, Liwia Opyd, Emilia Patulska, Wiktoria Kusior – kl. VI – II miejsce w kategorii szopka
Tomasz Cygan – kl. VI – II miejsce w kategorii szopka

Wyróżnienia:
Karolina Błoniarz, Katarzyna Mączko – kl. V – w kategorii ozdoba bożonarodzeniowa
Dagmara Kot, Justyna Kurtyka, Iwona Nasiadka – gimnazjum – w kategorii ozdoba bożonarodzeniowa
Zuzanna Kot – kl. VI – w kategorii ozdoba bożonarodzeniowa

Pozostali uczniowie otrzymali upominki i dyplomy za udział w konkursie. Łącznie udział wzięło 23 osoby z klas IV-VI i gimnazjum.
Wszystkim serdecznie gratulujemy.

Anna Klich


Jasełka 2016


Wyjazd do teatru na spektakl "PINOKIO"

W dniu 07.12.2016r. uczniowie klas IV – VI Szkoły Podstawowej uczestniczyli w scenicznej adaptacji opowieści „Pinokio”. Występ ten został przygotowany przez aktorów Teatru im. Ludwika Solskiego w Tarnowie. "Pinokio" to magiczna opowieść o przygodach niesfornego drewnianego pajacyka, który za wszelką cenę chciał zamienić się w prawdziwego chłopca. Jest to także historia o najważniejszych, uniwersalnych wartościach, które potrafią człowieka ocalić, takich jak miłość czy poświęcenie. Uczniowie z wielkim zainteresowaniem oglądali spektakl, zaś w drodze powrotnej z ogromną radością wspominali obejrzaną adaptację „Pinokia”.


Wykład "Wychowawcze walory Ogólnopolskiego Konkursu Poetycko- Plastycznego pt. "Błogosławiona Karolino, świeć nam przykładem". 2016 r."

Trzynasta edycja tegorocznego Konkursu o błogosławionej Karolinie organizowana przez Publiczne Gimnazjum im. Bł. Karoliny Kózkówny w Woli Radłowskiej i Samorządowe Centrum Edukacji w Tarnowie wpisała się w ogłoszony przez Ojca Świętego Franciszka Rok Jubileuszowy Miłosierdzia Bożego oraz Światowe Dni Młodzieży, które odbyły się w Krakowie. Fenomenem tego Konkursu zainteresowała się dr Małgorzata Kowalik, prezentując jego wychowawcze walory na konferencji naukowej na temat: Katolicyzm - Kultura - Wychowanie zorganizowanej przez Zespół Pedagogiki Chrześcijańskiej działający pod Patronatem Komitetu Nauk Pedagogicznych PAN, 7.grudnia 2016 r. w Lublinie. Wystąpienie to - spotykając się z uważną recepcją licznej grupy naukowców z różnych miast ( Szczecin, Kielce, Białystok, Kraków, Lublin, Stalowa Wola, Gorzów Wielkopolski, Warszawa, Rzeszów, Radom...) oraz studentów - zawierało następujące zagadnienia: wprowadzenie do tematu, znaczenie Konkursu, wykaz analizowanych wierszy, płaszczyzna wartości, a w tym:
1) odniesienie w stosunku do osób i rzeczy,
2) odniesienie do przeróżnych spraw codziennych,
3) do ideałów, aspiracji i celów życiowych; sposób ukazania wyróżnionych wartości oraz wnioski.
Nadrzędnym celem tych refleksji było ukazanie Konkursu jako doskonałego narzędzia, formującego człowieka do pełnej kultury ludzkiej, który wiarę łączy z codziennym życiem i obowiązkami oraz pragnie przeżyć tajemnicę.
Temu wystąpieniu towarzyszyła też prezentacja multimedialna przygotowana przez Magdalenę Kowalik- uczennicę II. klasy gimnazjum.


Szlachetna Paczka 2016

„Jedynie miłość rozumie tajemnicę:
innych obdarować i samemu przy tym stać się bogatym”

Clemens von Brentano

Dyrektor Zespołu Szkolno – Przedszkolnego w Woli Radłowskiej składa serdeczne podziękowania mieszkańcom, uczniom i nauczycielom za wsparcie akcji Szlachetna paczka. Artykuły żywnościowe, środki czystości, odzież, pościel i ręczniki w niedzielę 11 grudnia 2016r. zostały przekazane Rodzinie, którą nasza szkoła obdarowuje.

Dyrektor Zespołu Szkolno – Przedszkolnego - Jadwiga Bieś


Gimnazjaliści wyróżnieni
w XVII Międzyregionalnym Przeglądzie Programów Artystycznych „A to Polska właśnie”


Uczniowie Publicznego Gimnazjum w Woli Radłowskiej zaprezentowali program o treści patriotycznej zatytułowany „Szkatułka wspomnień” w XVII Międzyregionalnym Przeglądzie Programów Artystycznych „A to Polska właśnie”, zorganizowanym przez Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych im. Tadeusza Kościuszki w Radłowie. Występy uczniów oceniało jury w składzie:
Pani Elżbieta Wiśniewska-Woźniczka – emerytowany nauczyciel polonista, przewodnicząca jury,
Pan Józef Trytek – wieloletni Dyrektor Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. Tadeusza Kościuszki, nauczyciel matematyki,
Pan Pułkownik Zbigniew Radoń – rotmistrz kawalerii, dowódca Tarnowskiego Oddziału im. Piątego Pułku Strzelców Konnych, Członek Tarnowskiego Oddziału Polskiego Towarzystwa Historycznego,
Pan Zbigniew Marcinkowski – Dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Radłowie.

Inscenizacja zaprezentowana przez młodzież została uhonorowana wyróżnieniem.
Wyróżnienie indywidualne za interpretację prozy dotyczącej źródeł patriotyzmu otrzymała Iwona Nasiadka – uczennica III kl. gimnazjum.

W przedstawieniu wystąpili: Iwona Nasiadka, Katarzyna Szot, Magdalena Dulian, Natalia Staszkowicz, Justyna Kurtyka, Karolina Kania, Izabela Patulska, Małgorzata Pietras, Oliwia Żak, Julia Niedzielska, Natalia Pięta, Kamila Pajdo, Emilia Pajdo, Dagmara Kot, Patrycja Kaleta, Aleksandra Kostrzewa, Mateusz Kiełkowski, Filip Nadolski, Jakub Jarosz, Jakub Falisiewicz, Kamil Cygal, Bartosz Czader, Łukasz Puchała.

Przygotowanie scenariusza inscenizacji i praca z młodzieżą: p. Weronika Mostowy - Kuźniar, p. Andrzej Kosman.

Zdjęcia pochodzą ze strony internetowej ZSP w Radłowie.


Gramy w nuty w Biskupicach Radłowskich


Pilotaż Programowania

Zespół Szkolno - Przedszkolny w Woli Radłowskiej w roku szkolnym 2016 / 2017 bierze udział w "Pilotażu Programowania".
Informacje na temat tego przedsięwzięcia można znaleźć na stronie internetowej: Pilotaż PROGRAMOWANIA


Udział młodzieży w warsztatach na temat dialogu międzykulturowego

22 listopada 2016 r. uczniowie Zespołu Szkolno - Przedszkolnego w Woli Radłowskiej w ramach projektu „Młody Asyż. Młodzież na rzecz tolerancji i pokoju” udali się do Krakowa do Instytutu Dialogu Międzykulturowego im. Jana Pawła II.
Wzięli tam udział w warsztatach zatytułowanych „Jan Paweł II – Budowniczy Mostów”, przeprowadzonych przez dr Barbarę Munk. Celem warsztatów było ukazanie młodym ludziom życia i działalności Ojca Świętego Jana Pawła II jako papieża dialogu, a tym samym kształtowanie w nich postawy otwartości na inne kultury i religie.
Następnie uczniowie wraz z opiekunami udali się do Sanktuarium św. Jana Pawła II. Na chwilę modlitwy zatrzymali się w Kaplicy Kapłańskiej, w której znajduje się płyta z grobu Jana Pawła II, pochodząca z Grot Watykańskich Bazyliki św. Piotra w Rzymie. Na płycie umieszczony jest relikwiarz wykonany na wzór otwartego Ewangeliarza.

Opiekunowie młodzieży: p. Weronika Mostowy-Kuźniar, p. Andrzej KosmanGimnazjaliści w Teatrze „Bagatela” w Krakowie

Tradycją uczniów Publicznego Gimnazjum w Woli Radłowskiej stały się wyjazdy do krakowskiego Teatru „Bagatela”.
22 listopada 2016 młodzież po raz kolejny mogła zetknąć się z aktorstwem najwyższej kasy, którą prezentują aktorzy występujący na deskach tego teatru. I tym razem artyści nie zawiedli publiczności, gdyż zaprezentowana przez nich farsa pt. „Okno na parlament” rozbawiła wszystkich do łez. Po spektaklu oklaskom nie było końca, a aktorzy otrzymali podziękowania na stojąco.
Dzięki znakomitej aktorskiej grze i zabawnym dialogom były to dwie godziny wspaniałej zabawy. Radosny nastrój towarzyszył młodzieży do końca wyjazdu.

Opiekunowie młodzieży: p. Weronika Mostowy-Kuźniar, p. Andrzej KosmanI miejsce w Międzygminnym Konkursie Pieśni Religijnej

Z ogromną radością pragniemy poinformować, że zespół muzyczny reprezentujący naszą szkołę zajął I miejsce w „IV Międzygminnym Konkursie Pieśni Religijnej” w Wietrzychowicach. W tym samym konkursie wyróżnienia zdobyli także Agnieszka Czader oraz Nikodem Kuźmicki. Na potrzeby konkursu zespół przyjął nazwę „Blue Paradise”, w skład którego wchodzili: Kamila Pajdo, Dagmara Kot, Iwona Nasiadka, Bartosz Czader, Karol Gawełek, Przemysław Czader i absolwent naszej szkoły Jakub Gawełek.

Serdecznie gratulujemy uczniom wspaniałego sukcesu!

Ralację ze konkursu obejrzeć można na stronie Międzygminny Konkurs Pieśni Religijnej w WietrzychowicachOjczyzna – proste słowo, a tak wiele znaczy

Z okazji odzyskania przez Polskę niepodległości w Zespole Szkolno – Przedszkolnym w Woli Radłowskiej odbyła się akademia upamiętniająca ten ważny dla Polaków dzień.
Przygotowana przez uczniów gimnazjum inscenizacja pokazywała dzieje naszej Ojczyzny od czasów zaborów do współczesności.
Historia ta została przedstawiona z punktu widzenia kobiety-matki, która posyła do walki swojego męża i swoje dzieci. Kluczowym rekwizytem było lustro, dzięki któremu bohaterki z czasów współczesnych przenosiły się do przeszłości.
W przedstawieniu uwagę zwrócono na II wojnę światową, a w szczególności na powstanie warszawskie i tragedię katyńską. Kolejne ważne wydarzenia zaakcentowane w inscenizacji to: III rozbiór Polski, powstanie listopadowe i powstanie styczniowe, wybuch I wojny światowej oraz dzień 11 listopada – odzyskanie przez Polskę niepodległości. Dopełnieniem przedstawienia były wiersze i piosenki wykonane przez młodzież naszej szkoły.

Przygotowanie inscenizacji: p. Weronika Mostowy- Kuźniar, p. Andrzej KosmanSpotkanie z podróżnikiem – Jackiem Pałkiewiczem

Uczniowie III klasy gimnazjum wzięli udział w spotkaniem z jednym najbardziej cenionych podróżników i odkrywców świata.
Jacek Pałkiewicz to autor wielu książek oraz licznych reportaży publikowanych w europejskich magazynach.
Niecodzienny gość radłowskiej biblioteki opowiedział młodzieży o swoich wyprawach m.in. o podróży do źródeł Amazonki, wędrówce po tropikalnej dżungli i pustyni, surowych obszarach Syberii i trudnej wyprawie przez Atlantyk w szalupie ratunkowej. Podróżnik podzielił się z młodzieżą swoimi wiedzą i spostrzeżeniami na temat życia i obyczajów ludzi żyjących w najdalszych zakątkach świata.

Opiekun wyjazdu: p. Weronika Mostowy- Kuźniar"Gramy w nuty"

Miło nam poinformować, że uczniowie ZSP w Woli Radłowskiej mają możliwość współpracy podczas realizacji projektu "Gramy w nuty". Wszelkie informacje zawarte są w zamieszczonym poniżej liście od organizatorów.

Gramy w nuty-listV Gminny Konkurs "I wojna światowa na ziemi Radłowskiej"

Po raz piąty uczniowie naszej szkoły wzięli udział w Gminnym Konkursie Wiedzy Historycznej pt. „I wojna światowa na ziemi Radłowskiej” zorganizowanym przez Zespół Szkół w Radłowie. Celem konkursu jest rozwijanie wiedzy historycznej z zakresu własnego regionu oraz pogłębianie więzi z „małą ojczyzną.”

Konkurs przebiegł w dwóch etapach:
I etap - szkolny – odbył się 28.10.2016r.,
II etap – gminny – przeprowadzony w dniu 10.11.2016 r. w Zespole Szkół w Radłowie.

Naszą szkołę w kategorii szkół podstawowych reprezentował Mateusz Mleczko, natomiast z gimnazjum: Julia Niedzielska, Jakub Falisiewicz oraz Filip Nadolski. Konkurs składał się z części pisemnej i ustnej. Po zakończeniu części pisemnej wszyscy uczniowie otrzymali dyplom uczestnictwa, a po troje uczniów z najwyższą liczbą punktów wzięło udział w części ustnej. Wśród nich był uczeń naszej szkoły - Filip Nadolski.

Miłą chwilą było podsumowanie wyników. Filip Nadolski zdobył I miejsce w kategorii szkół gimnazjalnych. Wszyscy uczniowie odebrali gratulacje z rąk burmistrza Zbigniewa Mączki.Nagrody Burmistrza Radłowa i Młodzieżowej Rady Miejskiej w Radłowie dla uczniów Zespołu Szkolno - Przedszkolnego w Woli Radłowskiej

28.10.2016r. w auli Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych odbyła się gala utalentowanych uczniów z terenu gminy Radłów, na której nie zabrakło również uczniów Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Woli Radłowskiej. Zdolna młodzież została doceniona za wybitne wyniki w nauce, wzorowe zachowanie, osiągnięcia w konkursach, olimpiadach i kulturze. Nagrodą dla nich były wyróżnienia, nagrody pieniężne i specjalnie na tę okazję przygotowane statuetki.

Serdecznie gratulujemy naszym uczniom i zespołom, którym wręczono nagrody oraz życzymy dalszych sukcesów.
Wykaz nagrodzonych uczniów ZSP w Woli Radłowskiej przez Burmistrza Radłowa

Wykaz nagrodzonych przez Młodzieżową Radę Miejską


Serdecznie dziękujemy Panu Zbigniewowi Marcinkowskiemu za udostępnienie zdjęć i zgodę na ich publikację.Wręczenie Medalu Komisji Edukacji Narodowej

W dniu 17.10.2016 w budynku Urzędu Wojewódzkiego w Tarnowie w sali im. Wiesława Wody odbyła się uroczysta gala wręczania odznaczeń państwowych za wieloletnią służbę dla rozwoju edukacji.
Miło mi poinformować, że Pani Renata Smoszna – nauczyciel edukacji wczesnoszkolnej otrzymała z rąk Małopolskiego Kuratora Oświaty pani Barbary Nowak Medal Komisji Narodowej.
Serdecznie gratulujemy otrzymanego medalu i życzymy dalszych sukcesów w pracy zawodowej i w życiu osobistym

Jadwiga Bieś – dyrektor ZSP w Woli RadłowskiejŚWIĘTO POETÓW I POEZJI

W każdej kropli istnienia
podziwiać Dzieło Stworzenia
pokornie…

Teresa Tracz


W ramach projektu „Jesienne Święto Poetów” w murach Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Woli Radłowskiej gościliśmy Panią Teresę Tracz, autorkę wierszy o tematyce religijnej.
Utwory tworzone przez naszego gościa przepełnione są pietyzmem, skłaniają do refleksji nad życiem i wyzwalają w czytelnikach wrażliwość na drugiego człowieka.
Refleksje poetki przeplatane były występami naszych uczniów, którzy wykonali utwory napisane i skomponowane przez siebie.
Była to dla wszystkich niecodzienna lekcja poezji. Z pewnością zapadnie ona nie tylko w naszej pamięci ale i w sercach.

Przygotowanie spotkania: p. Jadwiga Bieś, p. Weronika Mostowy-Kuźniar
Dzień Edukacji Narodowej

W dniu 14.10.2016r. cała społeczność szkolna obchodziła Dzień Edukacji Narodowej. Uczniowie klasy I Szkoły Podstawowej i klasy I Gimnazjum złożyli uroczyste ślubowanie. Dzieci z klasy I SP wraz z wychowawcą przygotowały piękną akademię z tej okazji.
Konkurs EMPIK

Zwracamy się do Państwa z prośbą o oddanie głosu na pracę plastyczną naszej uczennicy, która bierze udział w konkursie zorganizowanym przez Empik Sp. z o. o. pod nazwą "Wsparcie dla bibliotek szkolnych". Dzięki temu konkursowi nasza szkoła ma możliwość wyposażenia szkolnej biblioteki w nowe, ciekawe i niezwykle fascynujące książki.

Głosy należy oddawać na stronie internetowej:
Głosowanie_EMPIK
Dziękujemy za każdy głos!!!Małopolska Noc Naukowców 2016

Po raz kolejny grupa uczniów gimnazjum uczestniczyła w pokazach, projekcjach i atrakcjach, jakie zostały przygotowane w związku z Tarnowską Nocą Naukowców, która miała miejsce 30 września 2016 roku. Uczniowie mogli zajrzeć w zazwyczaj niedostępne zakamarki uczelni, laboratoriów i innych instytucji naukowych zajmujących się na co dzień ciekawymi badaniami naukowymi. Pokazy, eksperymenty, spotkania, doświadczenia, w których każdy mógł spróbować swoich sił jako naukowiec powodują, że te wyjazdy cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem wśród uczniów i dlatego organizowane są każdego roku.
Opiekę nad uczniami sprawowała pani L. Janicka.

Udział w warsztatach „WYSTEMPLUJ FOLKLOR,
MOŚCICE I OKOLICE, czyli poznaj grafikę użytkową”


W dniach 22 – 23 IX uczniowie naszej szkoły wzięli aktywny udział w warsztatach folklorystycznych. Pierwsza część spotkania poświęcona została zapoznaniu uczniów z architekturą Tarnowa. W części warsztatowej uczniowie poznali technikę druku wypukłego oraz mieli możliwość zaprojektowania stempli przedstawiających znane i charakterystyczne obiekty architektoniczne miasta Tarnowa bądź zaprojektowania wzorów folklorystycznych. Po wykonaniu stempli uczniowie za pomocą farby drukarskiej i wałeczka odbija stemple na bawełnianych torbach, zakładkach do książek, papierowych torebkach czy kopertach. Druga z technik, jaką poznały dzieci, związana była z drukiem wklęsłym wykonywanym za pośrednictwem techniki suchej igły. Uczniowie po zapoznaniu się z zasłużonymi postaciami Tarnowa mogli wykonać ich wizerunki tworząc graficzne portrety w technice suchej igły. Przygotowane grafiki dzieci odbijały na papierze przy pomocy farby oraz prasy drukarskiej.
Zajęcia w Centrum Sztuki Mościce stały się okazją do zdobycia wiedzy z zakresu architektury Tarnowa oraz okolic, poznania legend i postaci z historii miasta. Uczniowie przypomnieli sobie folklor Małopolski a także poszerzyli swoje umiejętności plastyczne poprzez poznanie nowych technik pracy.
W czasie spotkania dzieci zwróciły uwagę na Bimę znajdującą się na Placu Rybnym Tarnowie, jako pozostałość po Starej Synagodze a zarazem przykład architektury sakralnej. Bima była najważniejszym miejscem synagogi, z którego odczytywano fragmenty Tory oraz ksiąg prorockich. Uczniowie poznali historię Starej Synagogi wielokrotnie niszczonej a następnie odbudowywanej. Ostatecznie jedynym śladem po istniejącej synagodze została bima zbudowana najprawdopodobniej po 1661 roku.
Podsumowanie projektu "Młody Asyż. Młodzież na rzecz tolerancji i pokoju"

W dniu 23.09.2016r. w programie "Wiara i życie", na kanale TVP Kraków obyła się emisja filmu dokumentalnego na temat III edycji projektu "Oblicza Dialogu" pod hasłem: „Źródła wiary. Rola świętych ksiąg w kulturze i religii”. W projekcie tym uczestniczyli uczniowie naszej szkoły, dlatego też zapraszam do obejrzenia.


Link do filmu: FILM_Oblicza_Dialogu
Chwała Bohaterom!

W dniach 10 – 11 września uczniowie naszej szkoły wzięli udział w uroczystych obchodach upamiętniających Bitwę Radłowską oraz Bitwę o most w Biskupicach Radłowskich. W pierwszym dniu uczniowie wzięli udział w uroczystej mszy świętej w intencji poległych żołnierzy oraz mieszkańców miejscowości. Po złożeniu kwiatów pod tablicą pamiątkową miał miejsce przemarsz uczestników pod Pomnik Bohaterów Września, gdzie nastąpiło odśpiewanie hymnu państwowego, przemowa okolicznościowa, złożenie kwiatów oraz zapalenie ogni pamięci. Całości spotkania towarzyszył montaż słowno – muzyczny.
W drugim dniu uroczystości miał miejsce wymarsz uczestnikówspotkania na plac przed pomnikiem Bohaterów Września, odśpiewanie „Roty” oraz oddanie hołdu poległym żołnierzom. Na cmentarzu parafialnym w Radłowie odbyła się uroczysta msza święta w intencji żołnierzy poległych w Bitwie Radłowskiej. W czasie uroczystości oficjalnych odczytany został apel poległych, oddana została salwa honorowa oraz nastąpiło złożenie kwiatów i wiązanek przed pomnikiem. Uroczystość stała się prawdziwą lekcją historii, zadumy oraz chwilą oddania czci poległym żołnierzom. W uroczystości wzięli także udział harcerze naszej szkoły pod opieka druhny Anny Klich.
Opiekę nad pocztami sztandarowymi pełniła pani Edyta Cygal (szkoła podstawowa) oraz pani Karolina Masło (gimnazjum).


Rozpoczęcie roku szkolnego 2016 / 2017

Dyrektor Zespołu Szkolno – Przedszkolnego w Woli Radłowskiej informuje, że uroczysta Msza Święta rozpoczynająca rok szkolny 2016 / 2017 odbędzie się w dniu 01 września 2016 ( tj. czwartek ) o godzinie 8.00 w Kościele Parafialnym pw. bł. Karoliny Kózkówny w Woli Radłowskiej.

Autobus dla uczniów dojeżdżających:
Wał – Ruda skrzyżowanie 7.40,
Wał – Ruda Śmietana 7.45,
Wał – Ruda Bór 7.50.

Planowana godzina zakończenia uroczystości: 10.00.Rok szkolny 2015/2016